Korábbi bejegyzéseinkben foglalkoztunk a Testrészek mesesorozat eddig megjelent részeiben bemutatott testrészekkel: a lábbal játszható játékokat itt vettünk sorra, ebben a cikkben pedig a kéz szerepét boncolgattuk. A második kötetben szerepelt a szem, aminek a fontosságát ebben a bejegyzésben taglaltuk, a száj szerepét pedig ebben a cikkben részleteztük. Tavaly ősszel megjelent a harmadik kötet benne az orr és fül mesékkel. Így a mostani bejegyzés témája az orr.
Mire használjuk az orrunkat?
Szaglásra, de még annál is fontosabb, ami nélkül nem tudunk szinte egy percig sem meglenni: levegővételre. Az orrunkon megy be a levegő a tüdőnkbe és az orr szerepe, hogy megtisztítsa és felmelegítse ezt a levegőt. Ezért kellemetlen, ha be van dugulva az orrunk, mert az olyan érzés, mintha nem kapnánk levegőt. Olyankor a szagokat, ízeket sem érezzük, mint, ahogy Marci sem az orrmesében, amiben megfázott és nővére, Móna igyekszik neki az orrfújás mikéntjét megtanítani. Te is megpróbálhatod a mese segítségével megtanítani gyerkődnek az orrfújást, hisz eljön az a pillanat, amikor már nem engedik, hogy orrszívóval tisztítsuk azt ki, de még nem tudják, hogyan kellene rendesen orrot fújni. Pedig a náthát a kis orrbacik okozzák, akiktől jobb megszabadulni – ezt Móna már tudja.
Játékok
Amikor nem vagytok náthásak, akkor lehet azzal játszani, hogy szaglás után felismerni dolgokat. Kösd be a gyermek szemét, és vegyél elő fűszereket, gyógyteákat, amiket ő is ismer. Fahéj, szegfűszeg, menta – elsőre elég is három, amit a szaga alapján kell felismerni. Később lehet bővíteni a kört és kevésbé hivalkodó, de jellegzetes illatokat is előszedni, mint amilyen a méhviasz, vagy a kamilla. Szókincsfejlesztésre is remekül használható ez a gyakorlat, elég mindig csak 1-2 új fogalommal megismertetni a kicsit. A lényeg, mint mindig, itt is a játékosság, a saját testére és a világra való rácsodálkozás, kíváncsiság erősítése, együtt töltött minőségi idő, közös tanulás. Szókártyákat is csinálhatsz a szagok, fűszerek neveivel, és a feladat a párosítás. Mindig elmondom, hogy nem olvasni tanítunk a szókártyák segítségével, hanem játékosan ismerkedünk a szavakkal.
Szólások
A nyelv játékosságát, gazdagságát nagyon jól érzékeltetik a szólások, amik mindig jó alkalmat adnak arra, hogy tanuljunk valamint, hogy új megvilágításba kerüljön az éppen szóban forgó testrész. Beszéljétek meg, hogy mit jelentenek az alábbi szólások:
– Nem kötöm az orrodra.
– Az orránál fogva vezeti.
– Mindenbe beleüti az orrát.
– Megorrol valakire.
Versek
A kötet újdonsága két remek Lackfi János vers, amelyek közül az orrmeséhez kötődő, a náthaűző gyógynövényekről szól. A verset akár énekelhetitek is a “Bóbita, bóbita táncol…” dallamára. Így kezdődik:
“Bókol a, bókol a bodza,
Fürtös a szöszke virága,
Kék a bogyóból a lekvár,
Szörpje marad meg a nyárra.
Zizzen a, zizzen a hársfa,
Csöppen a méze teába,
Vírusok elmenekülnek,
Messzire nyargal a nátha.
Nyílik a, nyílik a zsálya,
Táncol a tarka levesben,
Meg sose hal, ki megissza,
Nem leszel, íme, beteg sem!”
A vers második felét elolvashatjátok a könyvben, amit most február 5-ig 500,- Ft kedvezménnyel kaptok meg a webáruházunkban konyv500 kuponkóddal.
Jó olvasgatást!