1999-ben az UNESCO február 21-ét az Anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította a nyelvek sokféleségénének védelmében. “Magyarul” – ugye mi így mondjuk, ha ugyanazt egyszerűbben, érthetőbben próbáljuk meg kifejezni és már ez is mennyire beszédes – az ENSZ felismerte, hogy mennyire fontos a nyelvek védelme. Ugyanúgy, mint a biodiverzitás, vagy a sokféleség védelme. Ugyanis a kis nyelvek is ki tudnak halni, mint a fajok, ha nem vigyázunk rájuk. Az UNESCO szerint ha egy beszélt nyelvet 350 ezer fő alatt beszélnek, veszélyeztetetté válik. Ettől hála Istennek távol áll a magyar nyelv, de gondoljunk csak bele abba, hogy mennyire nehéz külföldön élve generációkon keresztül megőrizni a magyar nyelvet.
Ha te magad Magyarországon születtél, vagy külföldön, de mégis anyanyelved a magyar és gyermekeid már külföldön születtek, akkor már nekik is kihívás a nyelvet jól megtanítani. Nem azért, mert a gyerekek ezt nem szeretnék, hanem van egy olyan gyermekpszichológiai sajátosság, hogy ők nem akarnak kilógni a sorból, azaz mások lenni, mint az őket körülvevő nagy többség. Ha tehát nem tudsz köréjük egy teljesen magyar közeget teremteni, akkor legkésőbb a közösségbe (óvodába, iskolába) kerülés idején, el fogják utasítani a magyar nyelvet. Annál inkább, minél kevésbé volt jelen a befogadó ország nyelve az életükben. Magyarul: ha nem tanultak meg kétnyelvűen létezni, akkor az életük további részében is egynyelvűen akarnak majd élni: a befogadó ország nyelvén.
De ha a férjed nem magyar és a gyermekek többnyelvű közegben nőnek, akkor is valószínű, hogy az iskola, óvoda nyelve lesz a domináns számára és abban kíván létezni onnantól kezdve, hogy felfogja, hogy az őt körülvevő nagy közösség nyelve ez. Ezt a folyamatot mindhárom gyermekemnél megfigyelhettem. Zoé alig beszélt angolul, csak értett, mikor kindergartenbe került. Ahogy elsajátította az angol nyelvet, úgy utasította el a magyart négy évesen – pedig rajta kísérleteztem ki a SzóKiMondóka szókártyáit és videóit, tehát a domináns nyelve volt egészen 4 éves koráig. A fiúknál kicsit más volt a helyzet, ők jobban hozzászoktak a kétnyelvűséghez, de emiatt mindkét nyelven korlátozott volt a szókincsük 2-3 éves korukig. A közösségbe kerüléssel indult el a kommunikáció, de nagyon kellett igyekezzek, hogy a magyart folyton fel tudjam zárkóztatni az angol mellé, amin nagyon gyorsan fejlődtek. Akkor még nem volt kidolgozott 2 éves SzóKiMondóka program, csak egyetlen játékcsomag, az Óvoda, aminek a kártyáit kívülről fújták évek óta. Mire megjelent a Család játékcsomag 2016-ban, ők 8, 6 és 5 évesek voltak. Az 5 évessel még egy évig játszottunk a Család játékcsomaggal, de amint olvasni tanult az iskolában, már kevés volt neki a 12 szókártya. Ez is motivált arra, hogy egy komplex, 2 éves programot dolgozzak ki, amire nem lehet ráunni, mert folyamatosan van új információ, mégis elő tudnak kerülni a régi kedvencek időről időre.
Végül sikerült a limitált eszközökkel is valódi kétnyelvű gyermekeket nevelnem, de rendszeresen jártunk haza, jártak otthon is iskolába és itt is magyar iskolába. Mindez kellett ahhoz, hogy magyarul is megtanuljanak írni és olvasni. Minden eszközt és tapasztalatot ugyanakkor be tudtam építeni a SzóKiMondóka 2 éves programjába, ami jelenlegi formájában csupán fél éve érhető el. Ezalatt az idő alatt 77-en döntöttek úgy, hogy élnek a lehetőséggel. A véleményeiket megtalálod itt. Íme a legfrissebb: “Hiszek abban, hogy emberek nem véletlenül találkoznak a digitális világban. Amikor az embert nagyon foglalkoztatja valami, akkor az élet adja a jeleket, csak észre kell venni! Igy történt most is! 10 éves iker unokáimmal rengeteg időt töltünk együtt, Dél-Angliában élünk. Hiába születésük óta magyarul beszélek hozzájuk, egyre kevesebbet értenek magyarul. Tudtam, szakember segítségét kell kérnem, és itt jött Viola, olvastam a hirdetését a facebookon. Meglátva ezt a magas színvonalú oktatást amit kínál a “SzóKiMondóka” rögtön tudtam ez a megoldás a gyermekeink számára! 2 éves kislány unokám lepipálja a 2 bátyját majd, mert ezzel a módszerrel pillanatok alatt megtanulja a magyar nyelvet. Köszönöm a lehetőséget! Dedics Ilona – főállású nagymama”
A folyamat erőssége, hogy 2 év alatt az első szavaktól juttatja el a gyermekeket addig, hogy nem csak felismernek 225 szókártyát, de azokból eljutnak a betűk felismeréséig és a betűkből képesek lesznek új szavakat összerakni. Ez sikerélményt jelent számukra és azt a képességüket is kialakítja, hogy új szavakat tudnak elolvasni a megszerzett ismereteik alapján. Magyarul a szófelismeréstől az olvasásig tudod őket eljuttatni 2 év alatt és további foglalkozásokhoz kapsz ötleteket.
Miért fontos, hogy jól olvassanak magyarul?
Egyrészt a magyar nyelv kincsei (mesék, versek, próza) hozzáférhetővé válnak számukra azáltal, hogy el tudják olvasni a magyarul írott szövegeket, másrészt életük végéig fenn fogják tudni tartani és fejleszteni magyartudásukat a magyar nyelvű kiadványokból. Míg ha csak beszélni tanítod meg őket, másokra lesznek szorulva ahhoz, hogy gyakorolják a magyar nyelvet. Fontos neked, hogy megtanítsad magyarul gyermeked? És mennyire szeretnéd megtanítani: elég ha megért téged, vagy szeretnéd, hogy magyarul válaszoljon? Ha nem akarsz ott megállni, hogy megért téged gyermeked, akkor naponta kell tenned azért, hogy beszéljen és olvasson is. De hogy mit kell tenned, azt nem neked kell kitalálnod. A 2 éves program napi játékait úgy dolgoztuk ki, hogy azok egymásra épüljenek és fokozatosan jussatok el a beszédtől az olvasásig, a megértéstől az önkifejezésig.
Mindezt pedig az Anyanyelvmegőrzés webináriumban összesűrítve adom át neked, az összes tévhitet, amikkel találkoztam, tudnivalókat, amire figyelned kell, eszköztárat, amivel akár már most rendelkezel és szakértői tanácsadást, amennyiben arra szükséged van. Havonta egy alkalommal kerül sor erre a webinárra, de az Anyanyelv nemzetközi napja kapcsán most hozzáférsz, ha pedig megrendelnéd 2 éves programunkat, arra itt van lehetőséged kedvezményes, tavalyi árakon.
Havonta személyes konzultáción támogatlak és támogatjátok egymást is, tőlem pedig bármikor kérdezhettek a két éves program ideje alatt.
Itt pedig a következő élő webinárra tudsz regisztrálni: https://szokimondoka.hu/anyanyelvmegorzes-webinarium/
Várlak sok szeretettel!
Viola