A Víz napjára megrendezett rajzpályázatunk sikerén felbuzdulva, májusban hirdettük meg azt a környezetvédelmi rajpályázatot, amelynek célja volt, hogy a SzóKiMondó Ökomesék sorozatunk utolsó kötetébe, a közlekedésről szóló Jönni-menni-lélegezni szókártyás mesekönyvbe tegyünk bele olyan gyerekrajzokat, amelyek témája, hogy hogyan éljünk a természettel összhangban. Korunk környezeti problémái alapvetően abból adódnak, hogy kibillent az egyensúly, mert mint faj, nem élünk a természettel összhangban. Nem azt értem ez alatt, hogy vissza kell mennünk vadászó-gyűjtögető természeti életmódunkhoz, hanem hogy a gondolkodásmódunkba kell beépíteni a fenntarthatóságot, azaz úgy kell gondolkodnunk, hogy amennyit elveszünk, annyit vissza is kell adjunk a természetnek.

Erre szép példát nyújtanak nekünk a pályázatra érkezett gyerekrajzok. Kezdjük mindjárt Hajdú Hunor, 7 éves kisfiú alkotásával, aki a Baktalórántházai Zengő Erdő Óvoda óvodása. A képről sugárzik a természet szeretete, az, ahogy a kisgyermek kapcsolódik az erdő fáihoz és állataihoz. Csodálattal tölti el amit lát és átél. Szülőként ez a legtöbb, amit tehetünk, hogy a gyermek számára minél több természetközeli élményt biztosítunk. “Mert amit ismerek, azt tudom csak szeretni és amit szeretek, azt tudom csak védeni.” – tartja a mondás. Hunor így írt a saját rajzáról nekünk: „Szeretek az erdőben sétálni a tesómmal, anyával, apával, s közben állat nyomokat keresgélni. Nagyon szeretek a baktalórántházai erdőben sétálgatni, ahol sok madárhangot hallok.”

Összesen 39 rajz érkezett a Jönni-menni-lélegezni rajzpályázat felhívásunkra, amelynek a következő felvetés volt a témája:

Te hogyan közlekednél egy olyan világban, ahol boldogan élnek a föld élőlényei?

A gyerekeket külön megkértük, hogy írják meg nekünk, mire gondoltak a rajz elkészítése közben. A 39 pályaműből 12 került bele az augusztusban megjelenő környezetvédelmi könyvbe, itt pedig ötöt mutatunk be nektek, hogy ezekből ízelítőt adjunk. 

Erdődi Liza, 6 éves kislány küldte nekünk Pécsről a következő rajzot. „Fontos számomra az egészség, szeretek biciklizni a kedvenc alvósommal, kukaccal, akit éppen egy huncut cicus próbál elkobozni a rajzomon. Nagyon szeretem az erdőt a csodálatos állatvilággal. Tudom azt is, hogy a biciklivel nem szennyezem a környezetet, és még egészséges is számomra a mozgás. Vigyázzunk környezetünkre!” Annyi játékosság van ebben a rajzban, olyan sok finom részlet, hogy még mesét is lehetne róla írni. Nézd meg például ahogy a nap ételt és italt készít a tojásból éppen kikelt fiókáknak. Vagy ahogy a cicus cseresznyét csen a fáról. Még az is lehet, hogy mese készül a műhöz a SzóKiMondóka Foglalkozz velem! online klubjába, ahol már most 280 foglalkozás vár titeket 7 témában: mesék, dalok, mondókák, foglalkoztatók, játékok, színezők és filmek. 

A következő alkotás, akit mindenképp meg akartam itt mutatni az Kocán Luca, 6 éves kislány műve, a nyíregyházi Búzaszem Nyugati Óvoda Városmajori Tagintézményből. A lerajzolt mindentermő fa csodálatos szimbóluma a természetnek: mindennel IS ellát minket, amire szükségünk van. Itt az ideje, hogy mi is kellő figyelemmel és gyógyító szándékkal forduljunk felé, erről szól a Jönni-menni-lélegezni mese is, amit megjelenésig még elővásárlási kedvezménnyel tudsz megrendelni. Luca így írt saját alkotásáról: “Olyan világot képzeltem, ahol mindenki boldogan él, a minden termő fán minden gyümölcs terem, a szökőkútnak is mindenki, bogarak, állatok és mi is nagyon örülünk.  Itt sétálok én és az anyukám, a testvérem hintázik. “

Erdődi Gergely, 9 éves kisfiú Pécsről szembeállította a (sokszor) szennyező realitást az ideális állapottal. Rajza felkiáltójelként értelmezhető számunkra: abba kell hagyjuk a légszennyezést, a fák kivágását, az olaj használatát és a vizeink szennyezését. Mit tudunk ennek érdekében mi tenni? Kevesebbet vásárolni, megnézni hol és hogyan készült az a termék, amit rendszeresen megveszünk, elektromos közlekedési eszközökre váltani és biciklizni autózás helyett. Ugye milyen egyszerű ez? A 9 éves jobban tudja mit kell tenni, mint megválasztott vezetőink. „Két keréken füstmentesen, így a környezetünkre és az egészségünkre is vigyázunk.”

Mizsák Levente, 6 éves kisfiú alkotása lenne az utolsó, amit itt további hely hiányában bemutatok. A baktalórántházai Zengő Erdő Óvodából érkezett hozzánk a rajz, ami ismét egy csodálatos természeti összhang érzését kelti fel bennem.  “Szeretnék csónakázni a családommal egy vízesésnél, amit a hegyek vesznek körül.” Amikor a mesét írtam, elemi erővel ért a felismerés engem, hogy a környezeti katasztrófát úgy tudjuk elkerülni, ha visszatalálunk a természethez. Ha onnan töltekezünk és ott pihenünk, máris jobban tudjuk értékelni a létét és jobban tudunk vigyázni rá. Ha bocsánatot tudunk kérni tőle (igen, Tőle) az általunk okozott kárért, már elindul bennünk egy tisztulási folyamat. Ez a folyamat fogja tetteinket befolyásolni és biztos vagyok benne, hogy ha ezt rendszeresen megtesszük (a természet felé fordulást és az azzal kapcsolatos alázatot) cselekedeteink is egyre jobban összhangba kerülnek a természettel. Ez a Jönni-menni-lélegezni könyv üzenete.

A SzóKiMondó Ökomesék környzetvédelmi sorozat korábbi kötetei praktikus és követhető tanácsokat adnak korunk környezeti problémáira. A Nulla hulladék például, ahogyan a címe is elárulja, a hulladék csökkentését tűzi ki célul. A második fejezet a Barátom, a fa a környékbeli fákkal törekszik személyes kapcsolat kialakítására és kivágásuk megelőzésére. Az Egyem-e mese a zöldségek, gyümölcsök ismeretét és szeretetét célozza meg az egészséges táplálkozás jegyében. A Vásárlás újragondolva pedig vásárlási szokásaink átgondolására késztet minket. Az ötödik kötet, az itt említett Jönni-menni-lélegezni pedig egy átfogó hozzáállás-változást céloz meg azzal, hogy Marci álmában felismeri, hogy nem vesszük figyelembe a természetet cselekedeteink során, de már maga ez a felismerés is a gyógyulás és változás ígéretét hordozza magában.

Hiszek benne, hogy az ember spirituális lény. Szellemiségünk határozza meg gondolatvilágunkat, az pedig cselekedeteinket. Ha képesek vagyunk felismerni, hogy nem élünk összhangban a természettel, akkor már elindultunk a gyógyulás útján. Ez a gyógyulás pedig nekünk és a bolygónak is pozitív változást hoz. Ezért született meg a SzóKiMondó Ökomesék sorozat, praktikus tanácsokkal, amelyben az utolsó kötet, a Jönni-menni-lélegezni egy spirituális változást céloz meg, amire nagy szükség van ahhoz, hogy a rendelkezésre álló borzasztóan kevés idő alatt nagy horderejű változást tudjunk elérni.

Segítesz nekünk terjeszteni?

A kötetbe az alábbi alkotók művei kerültek még bele:

 Péter Milán, 6 éves

Bátaszék

„Tavaszi természetképet ábrázol a rajz, fontosak rajta a méhecskék”

Virág Luca Mia, 4 éves

Baracs

„Azért képzeltem el a pillangókat, tündért és a gőzhajót mert egyiket sem hallani, hogy mozog”

Görög Valéria, 5 éves

Gödöllő

„Ébredezik az erdő. A napsugarak beragyogják az egész erdőt, és boldogok az állatok.”

Duna Szabolcs, 6 éves

Veszprémi Egry Úti Körzeti Óvoda, Nárcisz tagóvoda

Az állatok élhessenek szabadon, barátságban az emberekkel!

Sulyok Sarolta, 5 éves

Ajka városi óvoda, Vízikék tagóvoda

„Egy fa alakú, környezetbarát járműből figyeli az éjszakai erdőt.”

Cséri Dániel, 5 éves

Ajka városi óvoda, Vízikék tagóvoda

„Levegőbuborékban közlekedve figyeli az erdő állatait.”

 

A Zöld bázisóvodák közbenjárásával négy zöld óvoda küldött nekünk gyerekrajzokat:

– Veszprémi Egry Úti Körzeti Óvoda, Nárcisz tagóvoda

– Ajka Városi Óvoda, Vízikék Tagóvoda

– Baktalórántházai  Zengő Erdő Óvoda

– Nyíregyházai Búzaszem Nyugati Óvoda Városmajori Tagintézmény

A legtöbb rajzot beküldő óvoda a Veszprémi Egry Úti Körzeti Óvoda Nárcisz tagóvoda, így ők elnyerték az Ökomesék sorozatot és játékcsomagokat tartalmazó zöld óriás óvodacsomagunkat!

Az óvodák valamint a bekerült rajzok készítői a kötet mellett 40 %-os ajándékkupont is kaptak ajándékba, amelyet webáruházunkban válthatnak be.

Nagyon szépen köszönjük az óvodáknak a részvételt és az alkotóknak az alkotásokat! Mindenki hozzájárult munkájával egy tudatosabb élethez, természetközeli gondolkodásmódhoz és ezzel az emberiség fennmaradásának ügyéhez.

KÖSZÖNJÜK!

Nézd meg a bejegyzség videóváltozatát a SzóKiMondóka Facebook oldaláról: