A 2015-ben megjelent, nagysikerű, kétkötetes, 7 mesés Móna Manó mesesorozat után, tavaly az útjára indítottuk Testrészek mesesorozatunkat. E könyvsorozatnak a főhőse 2 kisgyermek: Móna és Marci. Mónát már ismerhetitek a SzóKiMondóka játékcsomagokból, hiszen nem csak a Lackfi János mesekönyvekben szerepel, hanem a kisfilm elején és végén is ő üdvözli a gyerekeket és az ő segítségével ismerkednek benne a szavakkal. Ezen kívül pedig még a logónkban is felbukkan.
A Testrészek mesesorozat lapjain visszamegyünk az időben és szinte a szemünk láttára nőnek fel a testvérek. Az első kötetben, a Láb és kéz mesekönyvben Móna még csak 3 éves kislány, aki most került óvodába. Öccse, Marci pedig még csak hat hónapos kisbaba, aki éppen a lábikójával ismerkedik nézelődés közben. A második kötetben, a Szem és száj mesekönyvben Marci már egy éves, éppen enni tanul önállóan, meg beszélni és ebben Móna, a három és fél éves nővére örömmel segíti. A hamarosan megjelenő Orr és fül kötetben, pedig már kitalálhattátok, hogy Móna 4, Marci pedig már másfél éves lesz.
Aki gyereket nevel, az tudja, hogy milyen gyorsan megnőnek. Rajtuk látjuk csak igazán az idő múlását. Ezért ezt a természetes tulajdonságukat használtuk fel arra, hogy különböző életkorokban mutassuk be az egyes testrészek szerepét. Hiszen mást jelent a kéz egy két évesnek, mint egy négy évesnek. A gyerekek életkora így átöleli a SzóKiMondóka célcsoportját, ugyanis játékcsomagjainkat a beszédfejlődés kezdetétől az önálló olvasás kialakulásáig ajánljuk.
S miben mások ezek a könyvek?
Néhány fontos ismertetőjegy:
- a különleges SzóKiMondóka tördelés abban más, hogy a mese legfontosabb szavait élénk színnel és nagyobb betűvel kiemeltük, mellette a jelentésüket lerajzoltuk – így a könyvet együtt nézve, a gyerekek már a képről tudják mondani a mesében soron következő szót. Közben persze szemük a szóalakot is megfigyeli, az ismétlődések révén észrevesznek apró különbségeket, hasonlóságokat, vizuális memóriájuk fejlődik, készülnek az olvasásra. A váltott olvasás során pedig megértik az olvasás logikáját és közelebb kerül hozzájuk az írott szöveg is.
- a mesét ismert gyerekdalokkal és mondókákkal tagoljuk, de került minden mesébe saját költésű vers is, amiket többnyire Móna farag. Vele azonosulva pedig az olvasó kisgyermeket arra készteti a könyv, hogy maga is játszadozzon a szavakkal és rímeket faragjon. A mondókák segítik a nyelv zeneiségének megértését és az értő olvasás kialakításában is szerepük van. A dalokat a kötet végén lekottáztuk, ezzel bátorítva a szülőket arra, hogy énekeljenek gyerekeiknek.
- interaktív táblácskákkal is tagoljuk a meséket, ezek szerepe sokrétű. Segítik a mese megértését, értelmezését. Időnként pedig abban nyújtanak támogatást, hogy a gyerekek saját életükre vonatkoztassák a hallottakat, és arra nézve szűrjenek le maguknak tanulságokat. Máskor pedig belehelyezik a mesébe a kicsiket, akik arról gondolkodnak szüleikkel közösen, hogy ők mit tennének a főhős helyében.
A SzóKiMondóka mesekönyvei a közös olvasást segítik, amihez a legjobb alkalom, ha a gyermeket az ölünkbe vesszük és közösen nézzük a könyv lapjait. Ilyenkor érzelmi tankja is töltődik és kapcsolatotok is épül. A mesében szereplő testrészhez kapcsolódóan pedig énekelhetünk, mondókázhatunk, és gondolkodhatunk róla, hogy még mire használjuk azt a bizonyos testrészt. A sorozat első két részéhez kapcsolódóan már hoztunk el nektek újabb mondókákat, dalokat is, amit a Facebook közösségünk segítségével gyűjtöttünk össze. A sorozat folytatásaként hamarosan megjelenő Orr és fül mesékbe ráadásul 2 remek Lackfi János vers is belekerült, de ezekről, s a kötetről bővebben majd jövő héten olvashattok!