,,A kicsik, ahogy a dalokat, mondókákat, gyermekjátékokat éneklik-játsszák, megtanulnak biztonsággal jelen lenni a hang, a figyelem és a csend világában egyaránt.’’ /Gebri Bernadett, pedagógus/
Zenei nevelés és ritmusfejlesztés a SzóKiMondókánál
A SzóKiMondóka mesekönyveibe verseket, dalokat és mondókákat építettünk be.
Miért?
Mert ezek a mindenki számára közismert dalok, mondókák a kultúra hordozói is egyben, de az is igaz rájuk, hogy segítenek a belső ritmika kialakításában, ami a beszédfejlődés egyik fontos lépcsőfoka. A műveltető mondókák során (pl. Süti-süti pogácsát, Csip-csip csóka, Lóg a lába, lóg a … stb.) még jobban beépülnek a mozgással kísért rigmusok. A gyerekek közben új szavakat is tanulnak, melyek jelentése az ismétlés során rögzül. Minél többet játsszátok el ezeket a mondókákat, annál jobban fog a ritmika dominálni. A zenére történő ritmusos mozgást érdemes többféle helyzetben kipróbálni: gyerek-szülő, gyerek-gyerek, vagy gyerek-baba helyzetekben a tapasztalatok elmélyülése végett. A belső ritmika kialakulása nem csak a beszédfejlődést, de az értő olvasás kialakulását is segíti.
A könyveinkben található versek kisebbik része olyan, amelyet Móna faragott a mese fonalába illeszkedve, a történések feldolgozására. Móna így igyekszik megérteni az őt körülvevő világot, ha valami elgondolkodtatja, vagy új dolgot tanul, egyből rímek jutnak eszébe és egy kis versikét farag. Ezzel bátorítani igyekszünk a mesehallgató kisgyerekeket arra, hogy maguk is találjanak rímeket az eléjük kerülő szavakban vagy szavakra, és játszadozzanak a szavakkal úgy, mintha azok építőkockák lennének. Ebben (a szavak vizualizálásában) nagy segítséget nyújtanak a szókártyák, amelyeket leginkább a játékcsomagjainkban találhattok meg. A vastag karton képes kártyák azonnal a gyerekek kedvencei lesznek és csak a fantáziátok szab határt a kártyákkal játszható játékoknak. Az útmutatóban sok ötletet kaptok a szókártyákkal játszható játékokra.
A mesekönyvek végén lekottáztuk a dalokat annak érdekében, hogy segítsünk titeket abban, hogy elénekeljétek gyerekeitekkel a dalokat. A játékcsomagokban található kisfilmeken pedig hallhatjátok is a dalokat, és eljátszhatjátok azokat a főszereplő gyerekekkel. Az Óvoda fejezetben szereplő dalokat CD-n is beszerezheted webáruházunkból.
A dalokon és mondókákon kívül hogyan tudjátok még a gyerekeitek zenei nevelését előmozdítani? Ha van otthon hangszeretek, akár egy xilofon, vagy egyszerű csörgő is megteszi, akkor azzal kísérhetitek a ritmusos mondókákat. Verseket is lehet letapsolni, vagy dobogni. Találj ki egy egyszerű ritmust, majd gyermeked tapsolja, vagy dobolja azt vissza neked. Variálhatod, bonyolíthatod, és ne felejtsetek el szerepet sem cserélni!
Keressetek rímelő szavakat – először egy egyszerű gyerekversből gyűjtsétek ki az egymásra rímelő szavakat, majd keressetek a szókártyák szavaira rímpárokat. A rímpárokból alkossatok kétsoros, négysoros verset! És közben persze élvezzétek a játékot, legyen felszabadult a közös játék, amiben bőven van lehetőség hibázni.
A szavakkal ugyanúgy lehet játszani, mint a tárgyi játékokkal. Élvezzétek a szavak többféle jelentését, keressetek rokon értelmű szavakat, ellentétpárokat. Az ellentétpárokkal írni rövid verset nagyon vicces lehet. Bátorítsd a mindennapokban is a mondókázást, a versek olvasását. Nagyban segíted vele gyermeked beszédfejlődését és az olvasóvá nevelését.
Jó szórakozást!