Miért fontos nekünk a környezetvédelem? 

Az utóbbi időben egyre fontosabbá vált a SzóKiMondóka számára is, hogy a környezeti nevelés témáját belevigyük a gyerekekkel való foglalkozásba. Ebből az elgondolásból született meg a SzóKiMondó Ökomesék sorozat, amint a Testrészek sorozatot befejeztük és megjelent az utolsó kötet, a Test is. Mellesleg a Test mesében már bőven találtok környezetvédelmet, hiszen a záró mese egy óvodai Föld napja programját írja le, faültetéssel, szemétszedéssel, és egy olyan óvónéni által vezetett, úgynevezett föld meditációval, amelynek során a gyerekek minden érzékszervükkel a földre hangolódnak és saját gondolataik alapján fogalmaznak meg jókívánságokat a Föld számára. Mit jelent nekünk a víz világnap? 

Az első lépésünk azonban a környezeti nevelés irányába, a 2017-ben, a Víz játékcsomag megjelenésével történt meg. Mikor a játékcsomag sorozat forgatókönyveit megalkottam, fontos szempont volt számomra, hogy olyan fontos szavakkal és tartalmakkal ismertessem meg a gyerekeket, amelyek a természeti elemeket is bemutatják. Nem csak azért, hogy a gyerekek környezeti tudatosságát erősítsük, hanem azért is, mert ezek az elemek meghatározó szerepeket töltenek be az életünkben. 

Mit találtok a játékcsomag sorozat Víz fejezetében?

Itt van mindjárt a Víz. Móna a mesekönyvben úgy ismerkedik meg a vízcseppel, hogy az megjelenik egy esős napon az ablakpárkányon, bebocsátást kérve Mónáék lakásába. A vízcsepp már hallott ezt-azt az emberek lakásáról, s arról, hogy ott mi történik a vízcseppekkel. Így ő maga kérdezgeti Mónát arról, hogy mi mindenre használják az emberek a vizet. Lackfi János: Eszkimók a lakásban című mesekönyve csodálatos gyermeknyelven fogalmazza ezt meg és gyanítom, hogy még a nagyobbak is tanulnak egyet s mást a meséből a víz használatáról.

Ugyanezt az elvet követi a film is, bár talán kevésbé vicces, inkább természettudományos stílusban. Persze interaktívan, mint minden SzóKiMondóka kiadvány: a gyerekeknek a képek alapján kell kimondaniuk, hogy mi mindenre használjuk otthon a vizet. Aztán megismerkedünk azzal is, hogy a természetben hol és milyen formában találkozunk a vízzel. Miben más a tó, mint a folyó? A víz különböző halmazállapotait pedig az évszakokhoz kapcsolva ismerjük meg: télen jég és hó formájában találkozunk a vízzel, amelyek sok mókás téli tevékenység lehetőségét hordozzák magukban, ezeket is bemutatjuk a gyerekeknek. 

Természetes szó esik arról is, hogyan vigyázhatunk a vízre és apa be is mutatja a víztakarékos mosogatást nekünk. De az a tudás, ami ilyen vírusos időszakban a leginkább gyermeked egészségének védelmét szolgálja, az a kézmosás helyes menetének megtanulása. Ezt az alábbi lépésekben foglaltuk össze:

és ezzel a dallal tudjátok játékosan megtanulni: 

Már csak amiatt is érdemes a Víz játékcsomagot beszerezned, hogy a dalok segítségével begyakorolhassátok a helyes kézmosást. Ennél persze sokkal több mindent találtok a csomagban. A 15 képes szókártya segítségével megismerkedhettek a víz szavaival. A SzóKiMondóka módszertanának választott, a 2-6 éves korosztály életkori sajátosságainak megfelelő analitikus-szintetikus, magyarul lebontó-felépítő olvasástanítási módszertan következtében egyes szavakat már elkezdtünk szótagolni. Ebből látszik, hogy nem a szóképes olvasást tanítjuk, hanem csak kezdetben mutatunk egész szóalakokat a gyermekeknek. Ha már több szóalakot felismernek, akkor kezdik a szavak kezdőbetűjét elkülöníteni az egész szóalaktól és kezdenek bennük kialakulni bizonyos betű-hang megfelelések. Ezek azonban teljesen maguktól következnek be, amit persze segíthetünk, de továbbra is szavakat, ne betűket mutassunk nekik. Továbbra is a szókártyák képes felével játsszatok először, és ha már jól megy a szavak kimondása, akkor fordítsd feléjük a szókártyák szavas oldalát.

2. Víz játékcsomag

A filmben a kézmosással, a víz jelentőségével, tulajdonságaival ismerkedhettek és egy kísérletet is csinálhattok otthon együtt, ami nem más, mint esőcsinálás jég és forró víz segítségével, a természetben is előforduló folyamatokat otthon modellezve. A mesével pedig tovább mélyíthetitek a vízről tanultakat és a szavak írott alakját is gyakorolhatjátok a közös olvasással a SzóKiMondóka képes tördelése alapján. Az útmutatóban pedig már a Család fejezetből megszokott módon soroljuk fel a játékcsomagot kiegészítő nyelvi fejlesztő játékokat, szókincsfejlesztő feladatokat, olvasáselőkészítő gyakorlatokat. A végén pedig a játékcsomag csoportos, óvodai felhasználásához javasolt tevékenységötleteket találtok a vízhez kapcsolódóan, amelyekből persze otthonra is meríthetsz ötleteket. 

A Víz játékcsomag a közelgő Víz Világnapja alkalmából még soha nem látott akciós áron, 1800 Ft-al olcsóbban, 5970 Ft-ért tudod megvásárolni ITT és MOST! 

Az alábbi videóban összefoglaltam a bejegyzés lényegét a SzóKiMondóka Facebook oldalán: