A SzóKiMondóka játékcsomag sorozata a 4 elemet mutatja be a kisgyermekeknek. A Család játékcsomag után, ami a sorozat első része, a Víz, majd a Levegő következett. A Víz játékcsomag a tél évszakát mutatja be a gyermekeknek, ami most épp aktuális. A Levegővel a tavaszt párosítottuk, a Tűzzel pedig a nyarat. Így, ha három hónapra osztod be az egy játékcsomagban rejlő fejlesztő foglalkozásokat, akkor az idő múlásával az aktuális évszakban tudjátok az új játékcsomagot használni. 

Mit lehet a kisgyermeknek a tűzről tanítani? 

Elsősorban azt, – mondaná minden szülő, – hogy veszélyes és vigyázni kell vele, azaz nem szabad vele játszani. Nem is a játékot hangsúlyozzuk a tűzzel, de azt mindenképpen, hogy ismerjük meg ezt az elemet – mitől veszélyes, mit nem szabad csinálni vele és mire jó? Mitől jóbarát? Miben segít minket, amit semmi mással nem tudunk pótolni? Megfőzi az ételeinket, télen meleget ad, világít és sok használati tárgy készítésében is elengedhetetlen pl. a kerámia bögre, tányér, fém lábas, evőeszközök, stb. 

Fontos, hogy tabuk nélkül tudjunk beszélni minden természeti jelenségről, mert ha csak tiltod, annál érdekesebb lesz nyiladozó értelmű gyermekednek az a bizonyos jelenség. Ha tanul róla és veled kipróbálhatja, akkor megérti és megtanulja tisztelni is a természet erőit és törvényeit. 

Nekem sokáig egy félretett munka, kötelesség volt a Tűz fejezet. Tavasszal nagy lendülettel nekiálltam, majd a márciusi teljes bevételkiesés a megkezdett munkálatokkal kapcsolatban is óvatosságra intett: miből fogom kifizetni az animátort és a nyomdát, ha nincsenek megrendelések? Leállítottuk a munkálatokat és nekiálltam a Foglalkozz velem! klubbon dolgozni a Tűz fejezet helyett, hogy legyen egy havi fix bevétel, amit felhasználhatok a játékcsomagok előállítására. Azt is sokkal több idő volt rendesen megcsinálni, mint terveztem és valójában csak őszre érte el azt a fokot, hogy hirdethettem, megfelelően fogadhattam az érdeklődőket. Ugyanakkor azt látom, hogy alapvetően szkeptikusak vagyunk az előfizetésekkel kapcsolatban, ha nem égető a szükség, nem vállalunk be még 1000 Ft-os sem havi szinten. Remélem, hogy ez változik, mert már most 55 játék van a Foglalkozz velem! klubban (ezen a héten is frissítem újabb 3-4 játékkal a kínálatot) így már most 2-3 hónapra találsz elegendő anyagot otthoni fejlesztő foglalkozásokhoz. 

Az alkotás öröme

A Tűz számomra áttörést hozott a személyes életemben is. Bár éjszakánként, alvás helyett, a Columbia egyetem és 3 gyerek mellett vágtam a filmet, mégis sikerült az alkotás örömét átélnem. “Alkotásban valósítom meg önmagam.” – ez lett a mottóm és ez a Tűz fejezetre ugyanúgy igaz lett, mint a Foglalkozz velem! klub játékaira. A rengeteg feladat mellett, amivel egy cég működtetése jár, ezek azok a feladatok, amiben fellélegzem és megvalósíthatom önmagam. Gyerekeknek a természetről tanítani a legnagyobb öröm. Persze odaírtam a tűzmese Előhangjában a szülőknek, hogy nem a tűzzel való játékot népszerűsítjük gyermekeiknek, hanem sokkal inkább lehetőséget teremtünk számukra arra, hogy beszélgessenek gyermekeikkel a tűzről, tapasztalják meg annak jó oldalát, beszéljék meg veszélyeit, tisztázzák a határokat e különleges elem körül. 

Ez alapvetően igaz az összes SzóKiMondóka játékra is: mi csak annyira vagyunk jók, amennyire TE előnyt kovácsolsz belőlünk: a SzóKiMondóka szókártyáiból, mesekönyveiből, játékcsomagjaiból. Nélküled mi csendesen ülünk a polcon és ha nem veszel elő minket, nem tudunk segíteni gyermeked fejlesztésében. Mi nélküled nem működünk. Te, SZÜLŐ kellesz ahhoz, hogy belőlünk játék váljon, érdekes és figyelemre érdemes, fejlesztő és figyelmet felkeltő, szórakoztató és egymással összehozó eszköz, családi összekötő kapocs. 

Nélküled nem megy. És most, hogy ezt mi is felismertük, remélem, hogy TE IS meglátod bennünk a tüzet: égünk a vágytól, hogy gyermeked a kezébe vegyen minket és taníthassuk, fejlesszük, önbizalmát – a te dícséreteid által – erősíthessük. Segítesz nekünk ebben jövőre is? 

Mi itt leszünk…

Az alábbi videóban összefoglaltam a bejegyzés lényegét a SzóKiMondóka Facebook oldalán: