2000 óta ünnepeljük február 21-én az anyanyelv világnapját. Ennek az alkalmából született meg ez a blogbejegyzés is. Itt a SzóKiMondókánál, tudjátok jól, hogy a szavak világát kiemelten fontosnak tartjuk. Célunk, hogy olyan eszközt biztosítsunk számotokra, amely segíti gyermekeitek beszéd és szókincsfejlesztését valamint, a külföldön élő magyarok anyanyelvmegőrzését is.
„Ha egy emberhez olyan nyelven szólsz, amit az ért, ez azt jelenti, hogy az értelméhez szólsz; ha viszont az anyanyelvén beszélsz hozzá, ez azt jelenti, a szívét érinted meg.” (Nelson Mandela)
Az ENSZ a nyelvi sokszínűség, a kis nyelvek fennmaradásának védelmében döntött a világnap bevezetéséről, felismerve azt, hogy ma a világon élő hatezer nyelv felét kihalás fenyegeti. Nem csak fajok tűnnek el végleg a Föld színéről, de minden két hétben egy nyelv is örökre kihal.
Tudtátok?
- a magyar nyelvet 14-15 millióan beszélik a világon,
- 1844-ig a latin volt az ország hivatalos nyelve,
- egymillióra tehető a szavak száma, de ebből még a Magyar Értelmező Kéziszótár is csak hetvenezer szót tartalmaz
A nyelvek szókészletét nem véletlenül nevezzük szókincsnek. Az egyén és a társadalom fejlettségét is mutatja, hogy mennyit birtokol ebből a kincsből. A magyar nyelvet egészében nem fenyegeti a kihalás, de rengeteg olyan dialektusa van, amelyet már kevesebben, mint százezren beszélnek, ami a kritikus szám a kihalás felé vezető úton.
Egyik nagy kihívás a magyar nyelv megőrzésével kapcsolatban az idegenbe szakadt magyarok anyanyelvének ápolása. A külföldön élő szülők gyakran adják be derekukat és szólnak a befogadó ország nyelvén gyermekeikhez, akik egymás közt természetes módon a többségi nyelvet beszélik.
Olyanról még nem hallottam, hogy a gyermek felnőve, ne hálát adott volna szüleinek a nyelv megőrzéséért folytatott erőfeszítéseikért, ha azok sikeresek voltak. Olyat már igen, hogy számon kérték szüleiken elveszett nyelvüket.
Tudom, hogy ez nem egyszerű, én is ebben a cipőben járok. Nekem is mindig emlékeztetnem kell gyermekeimet, hogy magyarul beszéljenek hozzám. Ha újra elfelejtik a következő lépésem az lesz, hogy nem fogom megérteni, amit angolul mondanak nekem. Mesét csak magyarul olvasok nekik. Ha pedig angol könyvet hoznak nekem olvasásra, akkor magyarul mondom el, saját szavaimmal a történetet. Amúgy is fontos az élő beszéddel mondott mese, hát megragadom az alkalmat.
Vigasztal, de egyben ösztönöz is, hogy alig pár évem maradt. Hiszen kamaszkorukig kell elérnem náluk azt, hogy magyar nyelven is olvassanak és írjanak. Ennek érdekében közösen leveleket írunk otthoni rokonoknak, tartjuk a kapcsolatot Skype-on. Folyamatosan igyekszünk a kapcsolat nyelvévé formálni a magyar nyelvet.
Vannak sikerek és vannak sikeres esetek. Én csak azt tudom mondani, hogy: Ne adjátok fel! Igenis meg lehet őrizni a magyar nyelvet idegenben.
Sokat jelentene a külföldön élő magyar szülőknek, ha megosztanátok sikereiteket, gondolataitokat egymással ezen a fórumon is, egy-egy hozzászólásban, vagy ha frissen elkészült Facebook csoportunkhoz csatlakoztok: ITT
Köszönjük!
Ha tetszett ez a bejegyzés és érdekelnek további ötleteink, híreink a készségfejlesztés, olvasás előkészítés, a magyar kultúra megőrzése, a közös játék során témákban ITT feliratkozhatsz a hírlevelünkre.
Kedves olvasoi e soroknak: bocs, hogy nem magyar beturendszerrel irok.
Hatodik evtizede elek mas tajakon, de a kulturat es anyanyelvemet nem ohajtom feladni. Bevallom, hogy ezen az oldalon ajanlott ismertetoket meg nem olvastam at es megis az evtizedek ota tapasztalt idegenszavakkal osszemocskolt anyanyelvunk osztonoz azonnali velemenyirashoz.
Akit alapjaban veve erdekel az, hogy miert tunok erolteto egyennek, ugy a kovetkezo nehany peldat tuntetem fel a mindennapi eletben hasznalt leroncsolt magyar nyelvhasznalatbol.
Fulem es agyam gyakran felreterel olyan fontos tematol, amibe belekeverik az angol szavakat es kifejezeseket. Ezt legtobb esetben magyarositott modon hasznaljak. Hasonloan a sok nemet szobol magyarositasokhoz, amiket korabban sajnos jomagam is hasznaltam.
Ha barki eberen kepes beszelgetest kovetni akar ujsagban, magazinban, radioban, tv-ben, hivatalokban vagy akar csaladjan belul is, akkor tapasztalhatja ezeket a szavakat. Ahogy emlitettem, mar regi idok ota elek tavol es a magyar nyelvet is alig hasznalom. Ez talan az oka annak, hogy szamomra riasztobb e szavak megjelenese.
Ahhoz, hogy egy nemzet erejet csokkenteni lehessen, azt az anyanyelvenek es kulturajanak tonkretevesevel kezdheti meg egy kulso hatalom. Ez mar evszazadokon at igy zajlott hazank teruleten. Amikor belatjuk azt, hogy az u.n. “divatos atalakulas” honnan indul, akkor be lehet annak celjat is helyezni az allandoan valtozo szokasok koze. Igy pl. a zene, tanc, mufajok, anyanyelvekbe beiranyitott igdegen szavak es sok mas alkalmazasa nehany eszkoz lelheto fel egy nemzet legyengitese celjabol. S ez nem kitalalt ismeret es nem almodozas.
A magyar nyelv tisztitasa celjabol nehany elkepzeles. Akar volt-e, akar van-e ilyesmirol szo, engedelmet kerek arra, hogy megis leirjam ezeket.
Iskolakban jatekos versenycsoportokat lehetne szervezni, ahonnan az “Edes Anyanyelvunk” cimu tarsadalmi vetelkedokon vehenek reszt a nyertesek. Amikor jatekosan tanulnak, akkor talan konnyebb elfogadtatni veluk az ismereteket. Talan? Tovabba felnottek reszvetelevel jatekos versenymusorokat, mint vetelkedeseket lehetne rendezni, ami altal az idegen szavak elleni sikeres mozgalom meginditasa kezdodhetne.
Legtobb idegen szora van magyar es eredeti szo, vagy kifejezes. Ahhoz, hogy eredeti magyar nyelven beszeljunk es irjunk neha ugyelni kell a szoszerkesztesre is. Ez szamomra eppen olyan akadallyal jar irasban is, mint szobelileg.
Orom tolt el, hogy a kisgyermekeknel kezdik a jatekos programokat. Ezaltal a fiatal szulok, sot a gyermekekkel foglalkozo nagyszulok es inkabb kepesek lehetnek a nyelv helyes hasznalatara.
Koszonok minden pozitivumot e teren. Ugy hiszem, hogy nincsen tokeletes ember – barmi is a meghatarozoja a tokeletlennek. Igy magamrol nyilatkozom.
Maradok tisztelettel honfitarsaim irant es kivanom, hogy a korabbi es a mai peldamutato tanaraink munkaja sikerrel jarjon. Barhol e nagyvilagban.
Erot, egeszseget – bort, buzat, bekesseget kivanva mindenkinek – Pa’lGabi